Η αντίδραση της «βασίλισσας» [vids]

Πέμπτη, 8 Ιουνίου 2023 - 23:47

Αυτή τη φορά η Ρεάλ ήταν κυριαρχική στην τελευταία περίοδο. Νίκησε 90-73 την Μπανταλόνα και έκανε το 1-1 στη σειρά των ημιτελικών.

Η σειρά των ημιτελικών της Liga Endesa ανάμεσα στη Ρεάλ Μαδρίτης και την Μπανταλόνα θα τραβήξει μακριά. Ωστόσο, στο Game 2 οι Μαδριλένοι έδειξαν χαρακτήρα. Καθώς στο τελευταίο δεκάλεπτο πάτησαν… γκάζι και με επί μέρους 27-14 έφτασαν στην επικράτηση με 90-73. Πλέον, η σειρά θα συνεχιστεί στην έδρα της Μπανταλόνα με τα δύο επόμενα ματς.

Έτσι οι «merengues» έκαναν καλό ματς ειδικά στην αρχή. Αλλά το «νεκρό» διάστημα στη δεύτερη περίοδο είχε ως αποτέλεσμα να γυρίσει η Μπανταλόνα το ματς. Καθώς έκανε επί μέρους 26-14 και έκλεισε το ημίχρονο έχοντας το προβάδισμα. Στη συνέχεια, όμως, η Ρεάλ ανέβασε στροφές, επέβαλλε το ρυθμό της και πανηγύρισε τελικά τη νίκη με 90-73.

Κορυφαίος για τη «βασίλισσα» της Ευρώπης ήταν ο Γιαμπουσέλε. Ο Γάλλος φόργουορντ σημείωσε 27 πόντους με 5/5 δίποντα, 3/9 τρίποντα και 8/8 βολές, αλλά και 8 ριμπάουντ. Κομβική ήταν η εμφάνιση των Χεζόνια (15π.) και Ταβάρες (11π., 8ρ.). Στην πλευρά της Μπανταλόνα, υπήρχε πολυφωνία στην επίθεση μεν, αλλά όχι ένα βαρύ «όπλο» δε. Πρώτος σκόρερ ήταν ο Έλενσον (17π.), ενώ διψήφιοι ήταν και οι Φελίς (15π.), Πάρα (13π.) και Τόμιτς (12π.).

Τα δεκάλεπτα: 22-14, 36-40, 63-59, 90-73.