Πρέμιερ Λιγκ: Νικηφόρα αρχή η Τσέλσι! (vid)

Σάββατο, 6 Αυγούστου 2022 - 21:39

Οι "μπλε" πέρασαν με 1-0 από την έδρα της Εβερτον, μπαίνοντας με το.. δεξί στο νέο πρωτάθλημα.

Με τα τρία νέα της αποκτήματα στον αγωνιστικό χώρο (Στέρλινγκ και Κουλιμπαλί βασικοί, αλλαγή ο Κουκουρέγια), η Τσέλσι έκανε «ποδαρικό»... με το δεξί στο νέο πρωτάθλημα της Premier League, επικρατώντας με 1-0 της Έβερτον στο «Γκούντισον Παρκ».

Οι «μπλε» προηγήθηκαν στο όγδοο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους με το πέναλτι του Ζορζίνιο, το οποίο κέρδισε ο Μπεν Τσίλγουελ από το μαρκάρισμα του Αμπντουλαγέ Ντουκουρέ.

Παρά την προσπάθεια που έκαναν οι «εφοπλιστές» στο δεύτερο μέρος (στο 52’ διπλή ευκαιρία με τους Ντουκουρέ-Χόλγκεϊτ) η ομάδα του Λονδίνου κατάφερε να κρατήσει το μηδέν στην άμυνα και να πάρει την πρώτη νίκη ως φιλοξενούμενη στα 11 τελευταία ματς των δύο ομάδων.

Ντεμπούτο για τον Κουκουρέγια παρότι βρισκόταν μια ημέρα στην ομάδα, ο οποίος αντικατέστησε τον Κουλιμπαλί που αποχώρησε με πρόβλημα τραυματισμού.

Εβερτον: Πίκφορντ, Πέτερσον, Ταρκόβσι, Μίνα (70' Βινάγκρε), Γκόντφρι (18' Χόλγκεϊτ), Μικολένκο, Γκρέι, Ντουκουρέ, Ιγουόμπι, ΜακΝιλ (61' Ντέλε Άλι), Γκόρντον

Τσέλσι: Μεντί, Αθπιλικουέτα, Σίλβα, Κουλιμπαλί (75' Τσουτσουρέγια), Τζέιμς, Καντέ, Ζορζίνιο (90+9' Γκάλαχερ), Τσίλγουελ (65' Λόφτους Τσικ), Μάουντ (65' Πούλισικ), Χάβερτς (75' Μπρόγια), Στέρλινγκ

Αναλυτικά η 1η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ:

Κρίσταλ Πάλας-Άρσεναλ 0-2 (20΄ Μαρτινέλι, 86΄ αυτ. Γκουέχι)

Φούλαμ-Λίβερπουλ 2-2 (32΄, 72΄ πέν. Μίτροβιτς - 64΄ Νούνιες, 81΄ Σαλάχ)

Μπόρνμουθ-Αστον Βίλα 2-0 (3΄ Λέρμα, 81΄ Μουρ)

Λιντς-Γουλβς 2-1 (24΄ Ροντρίγο, 74΄ Άαρονσον - 6΄ Ποντένσε)

Νιούκαστλ-Νότιγχαμ Φόρεστ 2-0 (58΄ Σαρ, 78΄ Γουίλσον)

Τότεναμ-Σαουθάμπτον 4-1 (21΄ Σεσενιόν, 31΄ Ντάιερ, 60΄ αυτ. Σαλισού, 63΄ Κουλουσέφσκι - 12΄ Γουόρντ-Πράουζ)

Εβερτον-Τσέλσι 0-1 (45΄+8 πεν. Ζορζίνιο)