DFB Pokal: Πεντάρα η Μπάγερν - Αποκλεισμός για Βέρντερ [vids]

Πέμπτη, 20 Οκτωβρίου 2022 - 01:17

Οι Βαυαροί πήραν άνετα το εισιτήριο για τον τρίτο γύρο. Εκτός συνέχειας της διοργάνωσης έμεινε η ομάδα της Βρέμης.

Στο… ρελαντί πέρασε η ομάδα του Μονάχου στον επόμενο γύρο του DFB Pokal. Νίκησε εκτός έδρας 5-2 την Άουγκσμπουργκ, αν και η άλλη βαυαρική ομάδα προηγήθηκε στο 9' με τον Πέντερσεν. Ο Τσούπο-Μοτίνγκ με γκολ στο 27' και το 59' και ο Κίμιχ στο 53' έκαναν το σκορ 1-3. Το αυτογκόλ του Ουπαμεκάνο (65') δεν άλλαξε κάτι. Με τους Μουσιάλα (74') και Ντέιβις (90'+1) διαμορφώθηκε το τελικό σκορ.

Η Βέρντερ Βρέμης αποκλείστηκε στη διαδικασία των πέναλτι από την Πάντερμπορν, ομάδα της δεύτερης κατηγορίας. Γρήγορο 2-0 των γηπεδούχων με Πλάτε (22') και Κόντε (42'), όμως η Βέρντερ επέστρεψε και ισοφάρισε 2-2 (65' Μπιτενκούρ, 84' Βάισερ). Το 2-2 έμεινε και μετά τα 120 λεπτά. Στη διαδικασία των πέναλτι ο Μπιτενκούρ έχασε το πέμπτο για την ομάδα της Βρέμη, ο Τατσί σκόραρε και με 5-4 η Πάντερμπορν πέρασε.

Άνετες νίκες για Στουτγκάρδη, Ντόρτμουντ, Ουνιόν Βερολίνου, Φορτούνα Ντίσελντορφ. Αυτή που τα βρήκε δύσκολα ήταν η προσεχής αντίπαλος του Ολυμπιακού στο Europa League, η Φράιμπουργκ. Καθώς ισοφάρισε σε 1-1 την Σαν Πάουλι, στο 90'+3 με τον Γκίντερ. Ο ίδιος δημιούργησε το δεύτερο γκολ στο 119' που πέτυχε ο Γκρέγκοριτς. Αναλυτικά, τα αποτελέσματα και οι καλύτερες στιγμές από τα περισσότερα ματς.

Ανόβερο - Ντόρτμουντ 0-2

Φράιμπουργκ - Σαν Πάουλι 2-1 παρ. (κ.α. 1-1)

Πάντερμπορν - Βέρντερ Βρέμης 7-6 πέν. (παρ., κ.α. 2-2)

Σαντχάουσεν - Καρλσρούη 10-9 πέν. (παρ., κ.α. 2-2)

Άουγκσμπουργκ - Μπάγερν Μονάχου 2-5

Ουνιόν Βερολίνου - Χάιντενχαϊμ 2-0

Ρέγκενσμπουργκ - Φορτούνα Ντίσελντορφ 0-3

Στουτγκάρδη - Αρμίνια Μπίλεφελντ 6-0

Παρακολουθείστε στο tostoixima.gr τα livescores ποδοσφαίρου, με live στατιστικά, προγνωστικά και λεπτομέρειες για τα γεγονότα των αγώνων.