Ανετα το Παγκόσμιο Κύπελλο Συλλόγων η Ρεάλ Μαδρίτης, 5-3 την Αλ Χιλάλ (vid)

Σάββατο, 11 Φεβρουαρίου 2023 - 23:21

Η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε με σκορ 5-3 της Αλ Χιλάλ Ριάντ και κατέκτησε το πέμπτο Παγκόσμιο Κύπελλο Συλλόγων της ιστορίας της.

Απέναντι στους Σαουδάραβες η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι προηγήθηκε γρήγορα με 2-0 (13΄ Βινίσιους, 18΄ Βαλβέρδε), αλλά η Αλ Χιλάλ μείωσε στο 26΄ με τον Μαρέγκα, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στον τελικό.

Ο Καρίμ Μπενζεμά, όμως, που λόγω τραυματισμού έχασε τον ημιτελικό με την Αλ Αχλί, στην επιστροφή του στην ενδεκάδα βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα στο 54΄ μετά από ασίστ του Βινίσιους και ουσιαστικά έδωσε πρόωρο τέλος στον αγώνα.

Με το δεύτερο προσωπικό του γκολ στον τελικό και τρίτο στη διοργάνωση (είχε σκοράρει και στον ημιτελικό), ο Βαλβέρδε ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 4-1 στο 58ο λεπτό, δίνοντας διαδικαστικό χαρακτήρα στο υπόλοιπο της αναμέτρησης.

Ο «χορός των γκολ» συνεχίστηκε και στο 63΄ ο Βιέτο μείωσε σε 4-2 για τους Σαουδάραβες, ενώ έξι λεπτά μετά ο Βινίσιους με το τρίτο του γκολ στη διοργάνωση (σκόραρε και με την Αλ Αχλί) «έγραψε» το 5-2. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 79΄ ο Βιέτο.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ: Λούνιν, Καρβαχάλ (79' Βαγέχο), Ρίντιγκερ, Αλάμπα, Καμαβινγκά, Μόντριτς (74' Νάτσο), Τσουαμενί (62' Θεμπάγιος), Κρόος (74' Ασένσιο), Βαλβέρδε, Μπενζεμά (62' Ροντρίγκο) Βινίσιους

ΑΛ ΧΙΛΑΛ: Αλ-Μουαϊούφ, Αμπντουλχαμίντ, Τζανγκ, Αλ-Μπουλαϊχί, Χαλιφά Αλνταουσαρί, Κανό, Κουέγιαρ, Καρίγιο (74' Μίκαελ), Βιέτο (86' Αλ Χαμντάν), Σαλέμ Αλ Νταουσαρί (74' Νασέρ Αλ-Νταουσάρι), Μαρεγκά (86' Ιγκάλο)