Αποκλεισμός ΣΟΚ για την Μαρσέιγ [vids]

Πέμπτη, 2 Μαρτίου 2023 - 00:29

Η ομάδα του Τούντορ ηττήθηκε εντός έδρας στα πέναλτι από την Ανεσί. Μεγάλη πρόκριση της περσινής Κυπελλούχο, Ναντ.

Από την πρόκριση επί της Παρί Σεν Ζερμέν, στον αποκλεισμό από την Ανεσί. Η Μαρσέιγ μετά την ήττα την περασμένη Κυριακή, από τους Παριζιάνους για το πρωτάθλημα, υπέστη άλλη μία. Αυτή τη φορά, ωστόσο, στη διαδικασία των πέναλτι από την Ανεσί. Σε ένα ματς που το 90λεπτο ήταν άκρως συναρπαστικό. Προβάδισμα για την ομάδα της Μασσαλίας. Ανατροπή και 2-1 μπροστά η Ανεσί. Χαμένο πέναλτι του Σάντσες στο 85'. Αλλά ο Μουγκιέ ήταν η «χρυσή» αλλαγή. Μπήκε στο 90'+2 και ισοφάρισε στο 90'+6! Στη «ρωσική ρουλέτα» εκτελέστηκαν 16 πέναλτι, για να επικρατήσει η Ανεζί με 7-6.

Πολύ σπουδαία πρόκριση πέτυχε η περσινή νικήτρια του θεσμού. Καθώς η Ναντ έκανε την ανατροπή με την Λανς. Γύρισε το 0-1 και νίκησε 2-1, με τις δύο εύστοχες εκτελέσεις πέναλτι από τον Ντελόρ. Σε ένα ματς που έγινε χωρίς την παρουσία κόσμου, αλλά αυτό δεν την εμπόδισε να φτάσει στην ανατροπή.

Αντίθετα, η Τουλούζ ήταν καταιγιστική απέναντι στη Ροντέ. Με τρία γκολ μέσα σε πρώτα 10 λεπτά, δεν υπήρχε θέμα αναφορικά με τον νικητή. Το τελικό σκορ ήταν 6-1 και η πρόκριση ήρθε με πανηγυρικό τρόπο

Ναντ - Λανς 2-1

(31' πέν., 59' πέν. Ντελόρ | 28' Φοφανά)

Τουλούζ - Ροντέ 6-1

(5' Αμπουκάλ, 7' Φαν Ντεν Μπούμεν, 10', 51' πέν. Νταλινγκά, 21' Τσαϊμπί, 38' Σουάζο | 69' Γιουνούσα)

Μαρσέιγ - Ανεσί 6-7 πέν. (κ.α. 2-2)

(29' Βερετού, 90'+6 Μουγκιέ | 53' Ντιόν, 59' Μουανγκά)