Ήττα για την Άιντραχτ, πήρε τη ματσάρα η Ντόρτμουντ [vids]

Σάββατο, 25 Νοεμβρίου 2023 - 21:54

Ολοκληρώθηκε το κυρίως πιάτο της 12ης αγωνιστικής της πρώτης κατηγορίας του γερμανικού ποδοσφαίρου, με την προσεχή αντίπαλο του ΠΑΟΚ να χάνει από την Στουτγκάρδη. Φοβερό ματς έγινε στη Βεστφαλία, ενώ επέστρεψε στην κορυφή η Μπάγερ Λεβερκούζεν.

Οι "ασπιρίνες" έκαναν… πάρτι στο “Weserstadion“, κόντρα στη Βέρντερ Βρέμης και προσπέρασαν την Μπάγερν Μονάχου στη βαθμολογία, ανεβαίνοντας στη κορυφή. Το σύνολο του Τσάμπι Αλόνσο προηγήθηκε μόλις στο 9′, χάρη σε αυτογκόλ του Ντεμάν. Στο 43′ ο Φριμπόνγκ έκανε το 2-0, μετά από ασίστ του Χινκάπι. Στο 76′ ο Γκριμάλδο διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Το ματς της αγωνιστικής έγινε στο "Signal Iduna Park", όπου η Ντόρτμουντ υποδέχθηκε την Γκλάντμπαχ. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν μόλις στο 13′ με τον Ρέιτζ. Στο 28' έβαλαν και δεύτερο γκολ, αυτήν τη φορά με τον Κονέ. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν άμεσα, πετυχαίνοντας τη μείωση στο 30′ με τον Ζάμπιτσερ. Δύο λεπτά μετά, ο Φίλκρουγκ έφερε το ματς στα ίσα. Δευτερόλεπτα πριν το φινάλε του ημιχρόνου, ο Μπίνοε-Γκίτενς ανέτρεψε πλήρως το σκορ, κάνοντας το 3-2. Στο 90’+7′ ο Μάλεν να διαμόρφωσε το τελικό 4-2.

Λίγο πριν το παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ για το Conference League, η Άιντραχτ Φρανκφούρτης υποδέχθηκε την Στουτγκάρδη. Οι “αετοί” έμειναν πίσω στο σκορ, μόλις από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Ουντάβ βρέθηκε σε καλή θέση και με ψύχραιμο πλασέ το 1-0 για τους φιλοξενούμενους. Η Άιντραχτ βρήκε απρόσμενα τον τρόπο ισοφάρισε στο 26ο λεπτό. Στην προσπάθειά του να απομακρύνει μία σέντρα, ο Αντόν έστειλε με κεφαλιά τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Ωστόσο, ο Ουντάβ σκόραρε για δεύτερη φορά. Ο Γερμανός επιθετικός έκανε το 2-1 στο 45′, χαρίζοντας τη νίκη στο σύνολο του Χένες.