Η τρομερή Χιρόνα έκανε το... θαύμα της και ανέβηκε στην κορυφή

Δευτέρα, 11 Δεκεμβρίου 2023 - 00:42

Απίστευτη ματσάρα στο "Μονζουΐκ" με την Χιρόνα να είναι το αφεντικό της Καταλονίας, καθώς επικράτησε στην έδρα της Μπαρτσελόνα με 4-2 και πλέον βρίσκεται ξανά στην πρώτη θέση του ισπανικού πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Μίτσελ αντεπιτέθηκε ταχύτατα έπειτα από λάθος στο κέντρο των “μπλαουγκράνα” στο 12′, ο Τσιγκάνκοφ έβγαλε ιδανική παράλληλη πάσα για τον Ντόβμπικ ο οποίος έκανε εύκολα το 1-0. Η χαρά της ομάδας-έκπληξης της σεζόν όμως δεν κράτησε πολύ. Μόλις επτά λεπτά μετά, ο Λεβαντόφσκι έφερε το ματς στα ίσα με μία καρφωτή κεφαλιά, έπειτα από εκτελεσμένο κόρνερ του Ραφίνια.

Το ματς είχε φρενήρη ρυθμό με τη μπάλα πάνω κάτω και τις δύο ομάδες να δείχνουν ικανές να σκοράρουν ανά πάσα ώρα και στιγμή. Στο 39′, οι φιλοξενούμενοι, με εκπληκτικό passing game, έφεραν τη μπάλα σε ιδανικό σημείο στη μεγάλη περιοχή, αλλά ο Μιγκέλ αστόχησε. Δεν πρόλαβε να περάσει ένα λεπτό και ο Ισπανός μπακ-χαφ έκανε ό,τι δεν μπόρεσε νωρίτερα. Με μία δυναμική κούρσα, έφτασε στη μεγάλη περιοχή των “μπλαουγκράνα” και εκτέλεσε τον Πένια στην κλειστή του γωνία για το 2-1.

Κόντρα στη ροή του ματς, η Χιρόνα σφράγισε τη νίκη μέσα στο Ολυμπιακό Στάδιο της Βαρκελώνης στο 80′, χάρη στον Βαλέρι. Ο Ισπανός μεσοεπιθετικός εκμεταλλεύτηκε μία μπαλιά και έναν λάθος υπολογισμό στην άμυνα των “μπλαουγκράνα” και πλάσαρε υποδειγματικά τον Πένια.

Οι γηπεδούχοι απείλησαν δύο συνεχόμενες φορές, μία με τον Γκουντογκάν στο 87′ και μία με τον Λόπεθ στο 89′, αλλά αμφότερες οι προσπάθειες πέρασαν ελαφρώς πάνω από τα δοκάρια. Η ομάδα του Μίτσελ είχε την ευκαιρία να βάλει το “κερασάκι στην τούρτα” στην είσοδο των καθυστερήσεων, αλλά ο Σολίς σπατάλησε μοναδική ευκαιρία σουτάροντας από κοντά με δύναμη και… έξω.

Το ποδόσφαιρο “τιμώρησε” τη Χιρόνα ένα λεπτό μετά, με τον Γκουντογκάν να μειώνει σε 3-2 στο 90+2′ με ένα γύρισμα και τελείωμα σαν να είναι… σέντερ φορ. Στην τελευταία φάση του αγώνα και σε μία από τις αγαπημένες της αντεπιθέσεις, ο Σάβιο σέντραρε και ο Στουάνι πετάχτηκε στο δεύτερο δοκάρι για να τελειώσει οριστικά την υπόθεση νίκη και τρίποντο.