Επέστρεψε στην κορυφή η Ρεάλ, 2-0 τη Χετάφε

Παρασκευή, 2 Φεβρουαρίου 2024 - 00:18

Δήλωση... τίτλου από την "Βασίλισσα" στο μίνι μαδριλένικο ντέρμπι, καθώς με δύο γκολ του Χοσέλου πέρασε από την έδρα της Χετάφε με 2-0, σε εξ' αναβολής αναμέτρηση της 20ης αγωνιστικής και ανέβηκε μόνη πρώτη στην κατάταξη του ισπανικού πρωταθλήματος.

Οι παίκτες του Κάρλο Αντσελότι έδειξαν από νωρίς τις διαθέσεις τους, καθώς άνοιξαν το σκορ μόλις στο 14ο λεπτό, από φάση που ξεκίνησε με σέντρα που έβγαλε ο Βάθκεθ από τα δεξιά και τον Χοσέλου με σκαστή κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής να γράφει το 0-1. Έτσι, η Ρεάλ πήρε τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης και πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με προβάδισμα στο σκορ και χωρίς να δεχθεί τελική προσπάθεια από την Χετάφε στα πρώτα 45 λεπτά.

Η ομάδα του Μπορδαλάς βελτιώθηκε στο δεύτερο μέρος και δημιούργησε τελικές όμως από αυτές δεν μπόρεσε να απειλήσει ουσιαστικά την εστία του Λούνιν, με την Ρεάλ να είναι στον αντίποδα πιο επικίνδυνη και να βρίσκει και δεύτερο γκολ με τον Χοσέλου, ο οποίος ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης στο "Αλφόνσο Πέρεθ". Ο 33χρονος Ισπανός τροφοδοτήθηκε εξαιρετικά από τον Βινίσιους και δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη, καθώς νίκησε με συρτό αριστερό σουτ τον Σόρια για να γράψει το τελικό 2-0 από το 56ο λεπτό.

ΧΕΤΑΦΕ: Σόρια, Τζενέ (46' Ρίκο), Ντομίνγκος (46' Λατάσα), Αλντερέτε, Σουάρες, Μίγια, Μακσίμοβιτς (88' Σαντιάγκο), Γκαστόν, Καρμόνα (46' Μαρτίν), Μαγιοράλ (88' Μάτα), Γκρίνγουντ.

ΡΕΑΛ: Λούνιν, Βάθκεθ, Ρίντιγκερ (46' Καμαβινγκά), Νάτσο, Μεντί, Μόντριτς, Τσουαμενί, Βαλβέρδε, Μπέλιγχαμ (88' Καρβαχάλ), Βινίσιους (76' Ροντρίγκο), Χοσέλου (88' Ντίαθ).