Β’ Σουηδίας: Αμφίρροπη κόντρα

Τρίτη, 10 Μαΐου 2022 - 09:36

Η Γιόνσεπινγκ υποδέχεται την Λαντσκρόνα στο ματς που ολοκληρώνει την 6η αγωνιστική.

1.8 3.2 3.8 1.81 1.8 1.28 3.05 1.74 1.87 1.14 1.2 1.7

ΓΙΟΝΣΕΠΙΝΓΚ-ΛΑΝΤΣΚΡΟΝΑ
Η Γιόνσεπινγκ είχε παθητικό ρόλο στην έδρα της Μπρομαποϊκάρνα και παρά το ότι προηγήθηκε κόντρα στη ροή, στο δεύτερο ημίχρονο δεν κατάφερε να... ξεμυτίσει, με συνέπεια να μείνει με άδεια χέρια, δεχόμενη δύο γκολ στο τελευταίο εικοσάλεπτο. Μόλις μία νίκη σε πέντε αγωνιστικές, φαίνεται ότι φέτος θα κληθεί να αντιμετωπίσει δυσκολίες από το ξεκίνημα, ιδιαίτερα από τη στιγμή που δέχεται γκολ με μεγάλη ευκολία. Υπάρχει αισιοδοξία για ανατροπή του σκηνικού.
Η Λαντσκρόνα παρατάχθηκε με μοναδικό στόχο το 0-0 στην έδρα της Νόρμπι και κατάφερε να το πάρει, αν και ήταν ανύπαρκτη στο επιθετικό σκέλος, ενώ στην άμυνα έπρεπε να επιβιώσει από... σφυροκόπημα για να κρατήσει τον βαθμό. Το σημαντικό, βέβαια, είναι ότι ξεκίνησε με τρεις ήττες σε ισάριθμα ματς, ωστόσο στα τελευταία δύο «τσίμπησε» τέσσερις βαθμούς και αποδεικνύει ότι δεν πρόκειται να πέσει αμαχητί, θα το παλέψει μέχρι τέλους. Ανεβασμένο το ηθικό, καλείται να δείξει ότι μπορεί να παρουσιάσει βελτίωση.
ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Αρνητικό το ξεκίνημα και των δύο ομάδων, πάντως η Λαντσκρόνα είναι πιο φιλόδοξη και μπορεί να πάρει αποτέλεσμα κόντρα σε έναν αντίπαλο που έχει δεχτεί 12 γκολ σε πέντε αγωνιστικές.