Α' Γαλλίας: Αμφίσκορο στη Νίκαια

Τετάρτη, 11 Μαΐου 2022 - 00:28

Η Νις ψάχνει αντίδραση μετά τον χαμένο τελικό Κυπέλλου, «καίγεται» η Σεντ Ετιέν, πανηγυρικό το κλίμα στη Ναντ, κυνηγάει το Τσάμπιονς Λιγκ η Ρεν.

ΝΙΣ - ΣΕΝΤ ΕΤΙΕΝ

Απογοήτευση επικρατεί στη Νις μετά το χαμέλο τελικό Κυπέλλου όπου έχασε 0-1 από τη Ναντ με πέναλτι στο 47'. Στο τελευταίο της ματς στο Σαμπιονά, νίκησε δύσκολα με 1-0 την προτελευταία Μπορντό. Με νίκη θα πιάσει την 4η θέση και θα μείνει στη μάχη της εξόδου στο Τσάμπιονς Λιγκ. Τα πέντε από τα έξι τελευταία ματς έχουν έρθει No Goal. Tραυματίες ο δεξιός μπακ Ατάλ (17/2) και ο μέσος Σνεϊντερλέν (17/0).

Η Σεντ Ετιέν, στις 30/4, έχασε 0-2 από τη Ρεν, δεχόμενη από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο. Στα οκτώ τελευταία παιχνίδια έχει σημειώσει μόνο μία νίκη, βρίσκεται στην επικίνδυνη ζώνη, πλέον δεν υπάρχουν άλλα περιθώρια και είναι σε πίεση. Εκτός έδρας, δεν έχει νίκη σε πέντε αγώνες. Τα έξι από τα επτά τελευταία ματς έχουν έρθει Goal/goal. Εκτός είναι οι τραυματίες αμυντικοί Γκάμπριελ Σίλβα (11/0) και Σακό (7/0).

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Οι δύο ομάδες θέλουν τη νίκη για διαφορετικούς λόγους η κάθε μία. Η Νις είναι, φυσιολογικά, το φαβορί, αλλά ο «άσος» δεν αξίζει, θα πάμε στο Goal/goal.

ΝΑΝΤ – ΡΕΝ

* Από τα μεγαλύτερα ντέρμπι αντιπαλότητας στη Γαλλία!

Πανηγυρικό το κλίμα στη Ναντ μετά την κατάκτηση του Κυπέλλου (4η στην ιστορία της), επικρατώντας στον τελικό της Νις 1-0, με πέναλτι στο 47' που της έδωσε και το εισιτήριο για τη φάση των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ. Στο τελευταίο της ματς στο Σαμπιονά, προηγήθηκε 2-0 κόντρα στη Λανς, παίζοντας από το 19' με αριθμητικό πλεονέκτημα, αλλά έμεινε στο 2-2! Εκτός ο αμυντικός Τραορέ (16/0) και ο μέσος Σιριβέγια (32/3).

Η Ρεν έπαιξε τελευταία φορά στις 30/4 επικρατώντας 2-0 της Σεντ Ετιέν, με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο. Σημείωσε 2η διαδοχική νίκη και ενώ είχαν προηγηθεί δύο ήττες. Με νέα επιτυχία, θα αυξήσει τις πιθανότητες για τη συμμετοχή στο Τσάμπιονς Λιγκ! Τα τέσσερα από τα πέντε τελευταία παιχνίδια σε Σαμπιονά και Κόνφερενς Λιγκ έχουν έρθει Over. Tραυματίας ο επιθετικός Σουλεμάνα (20/4). Τιμωρημένος ο αμυντικός Αγκέρντ (29/2).

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Σκοπός επετεύχθη για τη Ναντ, η οποία κατέκτησε το Κύπελλο. Από την άλλη, η Ρεν διεκδικεί την έξοδο στο Τσάμπιονς Λιγκ, φυσιολογικό φαβορί το «διπλό».