Μεγάλο διπλό του Παναθηναϊκού στο θρίλερ με την Βαλένθια [vid]

Παρασκευή, 5 Ιανουαρίου 2024 - 23:41

Ο Παναθηναϊκός έσπασε την... κατάρα των 18 συνεχόμενων ηττών επί ισπανικού εδάφους, περνώντας από την έδρα της Βαλένθια (81-82) σε δραματικό ματς με συνεχείς διακυμάνσεις για την 19η αγωνιστική της Euroleague.

Οι “πράσινοι” ξεκίνησαν όντες… ζεστοί στα πρώτα λεπτά και έφτασαν γρήγορα στο +5 (7-2, 3′), με τον Γκριγκόνις να τους οδηγεί στην επίθεση. Οι γηπεδούχοι όμως βρήκαν ρυθμό από την άμυνά τους και προηγήθηκαν για πρώτη φορά στα 5′ (10-9), μετά από ένα επί μέρους 8-2. Οι παίκτες του Άταμαν έβρισκαν πόντους μονάχα από ατομικές ενέργειες, με τη Βαλένθια να ξεφεύγει στο +5 (21-16, 8′). Στο φινάλε του δεκαλέπτου ήρθε η αντίδραση, με τον Ερνανγκόμεθ να φέρνει το ματς… στον πόντο (23-22).

Οι Ισπανοί έβρισκαν αρκετούς πρωταγωνιστές και κατάφεραν με αυτόν τον τρόπο να φτάσουν έως και το +7 (33-26, 13′). Σε κάθε τέτοια περίσταση, ο Παναθηναϊκός… επέστρεφε και το έκανε ξανά, χάρη σε τρίποντο του Βιλντόσα και κάρφωμα του Αντετοκούνμπο (36-33, 15′). Ο Αργεντινός γκαρντ… πάτησε το πόδι στο γκάζι και με ένα δύσκολο τρίποντο έβαλε μπροστά στο σκορ το “τριφύλλι” (37-36, 16′). Από εκείνο το σημείο κι έπειτα οι δύο ομάδες συνέχιζαν… κοντά στο σκορ, με αρκετές σκληρές μονομαχίες και πολλά φάουλ. Ο Τζόουνς ήταν αυτός που ξεχώριζε επιθετικά για το σύνολο του Μουμπρού, του οποίου 11/12 παίκτες είχαν σκοράρει έστω μία φορά. Ο Γκραντ έβαλε ένα μεγάλο step-back τρίποντο για να κάνει το 47-47 στο φινάλε του ημιχρόνου.

Ξέφυγε με Μήτογλου και Βιλντόζα

Ο Μήτογλου ξεκίνησε… καυτός το δεύτερο ημίχρονο και με δύο σερί τρίποντα από τις γωνίες έβαλε για πρώτη φορά τους “πράσινους” στο +7 (54-47, 22′). Στη συνέχεια όμως, οι παίκτες του Άταμαν έκαναν συνεχόμενα λάθη σε αιφνιδιασμούς, χάνοντας την ευκαιρία να… ξεφύγουν ακόμα περισσότερο. Ωστόσο το… κλειδί ήταν η άμυνα, μιας και μετά από τέσσερα λεπτά η Βαλένθια είχε βρει μόλις τρεις πόντους (56-50, 24′). Ο Βιλντόζα έκανε το 59-50 με νέο τρίποντο, καλύπτοντας πλήρως την απουσία του Σλούκα, μιας και με αυτό έφτασε τους 11 πόντους. Ένα σερί 10-0 των γηπεδούχων τους επανάφερε άμεσα στην πρωτοπορία (60-59, 27′), με την ελληνική ομάδα να “πετάει” στα σκουπίδια την προηγούμενη προσπάθειά της. Οι Ισπανοί έκλεισαν την περίοδο στο +3 (69-66).

Πλέον το μομέντουμ άνηκε πλήρως στους παίκτες του Μουμπρού, οι οποίοι ξέφυγαν στο +7 (73-66, 32′) με συνοπτικές διαδικασίες. Ο Παναθηναϊκός δεν μπορούσε με τίποτα να σκοράρει, όντας “στεγνός” στην επίθεσή του για περισσότερα από τέσσερα λεπτά. Ο Βιλντόζα ήταν αυτό που σταμάτησε την ανομβρία με ένα τρίποντο για το 73-69. Ένα τρίποντο του Γκριγκόνις και ένα μεγάλο φόλοου του Λεσόρ έφεραν το ματς στα… ίσα (77-77), με κάτι παραπάνω από 2′ στο ρολόι. Πλέον, το παιχνίδι ξεκινούσε ουσιαστικά από την αρχή.

Στα 94 δευτερόλεπτα ο Ίνγκλις εκμεταλλεύτηκε την αδυναμία των αντιπάλων του να πάρουν το αμυντικό ριμπάουντ και έκανε το 80-77 με καλάθι και φάουλ. Ο Γκραντ με δύο βολές κατέβασε τη διαφορά στον… πόντο, 1’23” πριν το τέλος. Στη συνέχεια όμως, ο Αμερικανός αστόχησε σε fade-away για την προσπέραση. Ο Τζόουνς έκανε το 81-79 σε μία αμφισβητήσιμη φάση όπου του καταλογίστηκε φάουλ, ενώ οι “πράσινοι” ζήτησαν επιθετικό.

Χιτσκοκικό φινάλε

Επειτα ο Άταμαν πήρε τάιμ άουτ με 33″ στο ρολόι. Την επίθεση εκτέλεσε ο Βιλντόζα, ο οποίος πήρε τα βήματα του Ντέιβις και ευστόχησε σε λέι απ για το 81-81. Το ρολόι έδειχνε 18″, με τον Μουμπρού να πηγαίνει σε επίθεση ολόκληρου γηπέδου μετά από δικό του τάιμ άουτ. Οι παίκτες του αστόχησαν, όμως ο Λεσόρ πήρε φάουλ σχεδόν σε… νεκρό χρόνο (1.9″) και πήγε στις βολές. Ο Γάλλος ευστόχησε στη δεύτερη και έκανε το 82-81, με τον Ισπανό προπονητή να παίρνει τάιμ άουτ. Το τελευταίο σουτ το πήρε ο Οτζελέγιε, ο οποίος αστόχησε με τον Παναθηναϊκό να παίρνει μία σπουδαία νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 23-22, 47-47, 69-66, 81-82

ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Μουμπρού): Χάρπερ 12 (3/6 τρίποντα, 3 ασίστ) , Πουέρτο, Ρίβερς 7 (0/3 τρίποντα) , Πραντίγια 2, Αντερσον 4 , Λόπεθ-Αροστέγι 5 (4 ριμπάουντ) , Τζόουνς 10 (4 ασίστ) , Ίνγκλις 7 (7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γιόβιτς 3 (1) , Ρόμπερτσον 6 (2), Ντέιβις 10 , Οτζελέγε 13 (1/2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ AKTOR (Αταμάν): Καλαϊτζάκης, Βιλντόσα 19 (5/7 τρίποντα) , Γκραντ 13 (1/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 λάθη) , Ναν 7 (2/9 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2 ασίστ, 5 λάθη) , Λεσόρ 12 (4 ριμπάουντ) , Αντετοκούνμπο 5 (3/8 βολές), Γκριγκόνις 11 (2/6 τρίποντα) , Ερνανγκόμεθ 4 (3 ριμπάουντ) , Μήτογλου 11 (2/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο)

Ομαδικά στατιστικά Βαλένθια: 24/41 δίποντα, 7/22 τρίποντα, 12/15 βολές, 39 ριμπάουντ (28 αμυντικά + 11 επιθετικά), 19 ασίστ, 5 κλεψίματα, 16 λάθη, 4 μπλοκ

Ομαδικά στατιστικά Παναθηναϊκού AKTOR: 15/34 δίποντα, 11/29 τρίποντα, 19/29 βολές, 32 ριμπάουντ (20 αμυντικά + 12 επιθετικά), 15 ασίστ, 7 κλεψίματα, 11 λάθη, 1 μπλοκ