Άλμα τετράδας για τον Ολυμπιακό, 74-69 τη Βίρτους

Παρασκευή, 8 Μαρτίου 2024 - 00:21

Παίζοντας εξαιρετική άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο και με την ώθηση από 12.000 φιλάθλους που γέμισαν το Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, οι "ερυθρόλευκοι" επικράτησαν με 74-69 της ιταλικής ομάδας, στο πλαίσιο της 28ης αγωνιστικής της Euroleague.

Μπορεί να βρέθηκε πίσω στο σκορ ακόμη και με δώδεκα πόντους, κατά τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, ωστόσο ο Ολυμπιακός ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του στην επανάληψη. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα "δάγκωνε" στην άμυνα και κατάφερε να ρίξει στο καναβάτσο τη Βίρτους Μπολόνια, παίρνοντας τη νίκη και τη διαφορά, με αποτέλεσμα να την προσπεράσει στη βαθμολογία, καθώς αμφότερες έχουν ρεκόρ 17-11.

Η Βίρτους σκόραρε με άνεση, όμως η επιθετικότητα του του ΜακΚίσικ σε συνδυασμό με τα αθλητικά του προσόντα βοηθούσαν τον Ολυμπιακό να μένει κοντά στο σκορ. Όχι για πολύ όμως αφού οι εγωιστικές επιλογές στην μπροστινή πλευρά πρόσφεραν εύκολα καλάθια στον Ζίζιτς (24-32, 14’). Κάθε φορά που οι παίκτες του Μπαρτζώκα προσπαθούσαν να μειώσουν τη διαφορά εμφανιζόταν ένα εύστοχο τρίποντο από την άλλη πλευρά όπως αυτό του Παγιόλα (28-37, 17’) ή του Χάκετ (34-46, 20’).

Με τον Παπανικολάου και τον Κάναν να σκοράρουν από την περιφέρεια, ο Ολυμπιακός μείωσε στον πόντο νωρίς στο δεύτερο μέρος (45-46 στο 23'), πριν ο Πίτερς βάλει γκολ-φάουλ για το 48-46 μέσα σε αποθέωση. Οι Πειραιώτες κράτησαν τους αντιπάλους τους στους δύο πόντους σε εννέα λεπτά, έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +6 (57-51) και ζέσταναν τον κόσμο τους για την τελική ευθεία. O Γουίλιαμς-Γκος έγραψε από μέση απόσταση το 71-64 και σφράγισε τη νίκη. Ο Παγιόλα απάντησε για το 71-67 στα 36 δευτερόλεπτα, αλλά ο Πίτερς με τρίποντο κλείδωσε και τη διαφορά για τον Ολυμπιακό.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-22, 37-46, 57-51, 74-69

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ(Μπαρτζώκας): Γουίλιαμς-Γκος 6 (2/5 δίποντα, 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ράιτ 4 (1/3 δίποντα, 2/4 βολές), Κάναν 12 (3/7 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Λούντζης, Μήτρου-Λονγκ, Φαλ 11 (5/6 δίποντα, 1/6 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 μπλοκ), Παπανικολάου 16 (2/2 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 3/6 βολές, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπραζντέικις 2, Πίτερς 8 (1/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Πετρούσεβ 7 (2/5 δίποντα, 3/5 βολές, 7 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 8 (2/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ)

ΒΙΡΤΟΥΣ ΜΠΟΛΟΝΙΑ (Μπάνκι): Κορντινιέ (0/3 σουτ, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 λάθη), Λούντμπεργκ 6 (2/7 σουτ, 2/3 β ολές), Μπελινέλι 10 (1/4 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 2/3 βολές), Παγιόλα 6 (2), Ντόμπριτς 5 (1/1 δίποντο, 1/1 τρίποντο), Σενγκέλια 15 (6/10 δίποντα, 3/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα, 3 λάθη), Χάκετ 10 (1/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/2 βολές), Μίκι 7 (3/9 σουτ, 6 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Ζίζιτς 4, Ντάνστον 2, Αμπάς 4