Η Τζένοα "φρέναρε" την Γιουβέντους [vid]

Παρασκευή, 15 Δεκεμβρίου 2023 - 23:45

Η Γιουβέντους γκέλαρε στη Γένοβα, αφού ήρθε ισόπαλη 1-1 με την Τζένοα και έχασε ευκαιρία να περάσει στην κορυφή.

Η Τζένοα

Η «Γιούβε» απέτυχε να κάνει το 3Χ3 ανοίγοντας το πρόγραμμα της αγωνιστικής την ημέρα Παρασκευή, παρότι προηγήθηκε με το πέναλτι του Κιέζα. Υπέπεσε μόλις στην 2η ισοπαλία στα 9 τελευταία ματς (7-2-0) κι έμεινε αήττητη για 11ο συνεχόμενο παιχνίδι (8-3-0), παρ΄ όλα αυτά «πέταξε» δύο βαθμούς στη Γένοβα απέναντι σε μία σαφώς υποδεέστερη ομάδα και πλέον κινδυνεύει να βρεθεί στο -4 από την κορυφή, σε περίπτωση νίκης της Ίντερ στο «Ολίμπικο» το βράδυ της Κυριακής (17/12).

Στο πρώτο μέρος η «γηραιά κυρία» ήταν καλύτερη στον αγωνιστικό χώρο, έχοντας πιο σπουδαίες ευκαιρίες από τη Τζένοα, η οποία είχε επίσης αρκετές φάσεις για να βρει το γκολ. Συγκεκριμένα η ομάδα του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι απείλησε με τον Κιέζα, ο οποίος έκανε ένα σουτ και η μπάλα πέρασε λίγο έξω από το δοκάρι. Ο ίδιος από τα έντεκα βήματα άνοιξε το σκορ για τη Γιουβέντους στο 28ο λεπτό.

Η ομάδα της Γένοβας στο 35΄ έχασε μια σπουδαία ευκαιρία για να ισοφαρίσει με τον Βάσκεθ, ο οποίος έστειλε την μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Τρία λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι βρήκαν απάντηση στο γκολ του Κιέζα, με τον Γκούντμουσον. Στη συνέχεια η ομάδα του Τορίνο είχε την κατοχή, αλλά όχι τις φάσεις για να βρει το γκολ. Ενώ την ίδια ώρα δεν άφηνε και τους γηπεδούχους να πλησιάσει στην περιοχή της. Στο 89' μάλιστα η «γηραιά κυρία» έχασε σημαντική ευκαιρία με τον Μπρέμερ, ο οποίος «νικήθηκε» από τον Μαρτίνες.

Τζένοα: Μαρτίνες, Μπάνι, Ντραγκουσίν, Ντε Βίντερ, Σαμπέλι (84′ Βολιάτσο), Μαλινόφσκι, Μπαντέλι, Φρέντρουπ, Βάσκες (46′ Εκουμπάν), Μεσίας, Γκούντμουντσον.

Γιουβέντους: Σέζνι, Γκάτι, Μπρέμερ, Ντανίλο, Καμπιάζο (88′ Γιλντίζ), ΜακΚένι, Λοκατέλι, Μιρέτι (74′ Ιλινγκ-Τζούνιορ), Κόστιτς (68′ Γουεά), Κιέζα, Βλάχοβιτς (68′ Μίλικ).