Σωτήρης Γεωργίου

Εμφάνιση Φάιναλ Φορ και ηγετικός Σλούκας

Σάββατο, 23 Μαρτίου 2024 - 03:06

Ο Σωτήρης Γεωργίου σχολιάζει το ΠΑΟ-Μπαρτσελόνα

Τεράστια νίκη,τεράστια εμφάνιση του ΠΑΟ με την Μπάρτσα στο ΟΑΚΑ. Καθώς δεν είναι μόνο η νίκη αλλά η όλη εμφάνιση,ο τρόπος και η έδρα. Ο νόμος του ΟΑΚΑ εμφανίστηκε και πάλι και ο Παναθηναϊκός πετυχαίνοντας την 7η συνεχόμενη (και σχεδόν όλες μεγάλες νίκες) νίκη στην έδρα του,θυμάται τις παλιές καλές εποχές. Που κέρδιζε και όταν δεν έπαιζε καλά ή ΄γύρναγε χαμένα παιχνίδια. Ο τρόπος ακόμα πιο σημαντικός. Ναι η Μπαρτσελόνα το έχουμε πει και το λέγαμε και όταν ήταν και 1η ή άνετα 2η,δεν τρομάζει και δεν είναι ομαδάρα. Αλλά έιναι πιο ακριβή από τον ΠΑΟ,πιο έτοιμη γενικά και είναι Μπαρτσελόνα. Και όμως στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟ την έκανε να μοιάζει με ομάδα της σειράς. Τρομερή η ανατροπή. Να έρχεσαι από -16 και να κερδίζεις και περίπατο με 55-35 σκορ β΄ημίχρονο είναι ασύλληπτο βάση και αντιπάλου!

* Ισχύουν όροι & προϋποθέσεις
21+ | Αρμόδιος Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Κίνδυνος εθισμού & απώλειας περιουσίας | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα

Θα πει μαλιστα κανέις με τόσο μικρό ροτέισον; Ναι και τα έχουμε εξηγήσει. Άλλωστε το ΟΑΚΑ δίνει άπειρη ενέργεια. Ο ΠΑΟ κέρδισε με την τρομερή άμυνα στο β΄μέρος αλλά και με την εξαιρετική του επίθεση στο διάστημα αυτό. Ναι η Μπάρτσα δεν έχει τρομερό βάθος,αλλά έχει άπειρη εμπειρία. Δεν πίστευα ότι θα γύριζε από +16 μετά το τρομερό της 0-17 κυριαρχώντας στην ρακέτα. Το καλό του ΠΑΟ σε ένα κάκιστο πρώτο ημίχρονο ήταν ότι είχε σκορ. Και το πιο καλό ότ γύρισε στο -5 από -15 μέσα στα πρώτα λεπτά της 3ης περ. Το πιο σημαντικό; Ο ΠΑΟ δεν άφησε την Μπάρτσα να πάρει ανάσα ποτέ στο β΄! Και αν έχασε το +9 δεν τρέχει τίποτα. Μην τα θέλεις και όλα δικά σου! Και άλλωστε έχει λογικά πάλι την ισοβαθμία στο συνολικό γκολ αβαρέιζ. Πάντως εύκολο ματς δεν υπάρχει. Ξεκάθαρα. Και η Μπολόνια και το Μόναχο δεν είναι εύκολα ιαλλά ο ΠΑΟ μπορεί το 3/3 (μαζί και με την Άλμπα μέσα) και να πάρει και την 2η θέση πια! Όλα ανοιχτά!

Ο ΠΑΟ κρατά και τη τρομερή εμφάνιση του Σλούκα. Μακράν η κορυφαία του εμφάνιση με τα πράσινα. Ηγετικός,δημιουργικός,κυρίαρχος στην ανατροπή στην 3η περ αλλά και εκπληκτική εμφάνιση στην άμυνα και πάθος. Με τέτοιο Σλούκα και σούπερ δίδυμο με τον φοβερό και τρομερό Ναν.δεν φοβάται ο Αταμάν. Μαχητής ο Λεσόρτ,πάλεψε με τα σέντερ της Μπάρτσα που είχαν 26π,αλλά έμεινε στα 6/21τρ. Συγκλονιστικός ο Μήτογλου με 37' συμμετοχής και 19π,10ρ.Βρήκε πάλι την φόρμα του. Ο Γκριμάου λίγος για το πάγκο αυτό. Κακή χημεία,διαχείριση. Μηδέν χρόνο ο Μπριζουέλα που του είχε 4/4τρ στην Φενέρ