Σωτήρης Γεωργίου

Πως απέδρασε από το Βελιγράδι ο Ολυμπιακός!

Παρασκευή, 29 Μαρτίου 2024 - 00:05

Ο Σωτήρης Γεωργίου σχολιάζει το Παρτίζαν-Ολυμπιακός

Τεράστια ανατροπή Ολυμπιακού στο Βελιγράδι σε ένα ματς που έδειχνε χαμένο. Και ετσι νικώντας δίκαια 69-74 την Παρτίζαν στην καυτή της έδρα που καιγόταν μάλιστα για την νίκη για να ελπίζει στην 10η θέση,κλείδωσε την εξάδα και περιμένει και τα άλλα αποτελέσματα (και βασικά νίκη της Μπολόνια την Παρασκευη στην Ιταλία με τον ΠΑΟ) για να κυνηγήσει και τη τετράδα και το πλεονέκτημα της έδρας. Ο Ολυμπιακός κέρδισε πάλι με δύο καλά διαστήματα και βασικά με την άμυνα καθώς κράτησε την επιθετική Παρτίζαν κάτω από τους 70π. Αν και ξεκίνησε άσχημα και βρέθηκε και στο -10 νωρίς με τεράστιο πρόβλημα στο αμυντικό ριμπάουντ με τους Γουόκαπ και Πίτερς κακούς στην αρχή και τον Φαλ να μη πάιρνει μπάλες στην ρακέτα και με πρόβλημα στην άμυνα με τους ψηλούς των Σέρβων που έπαιζαν περιφερειακά (Καμπόκλο και Καμίνσκι στο 4 με 2.13μ!),ισορρόπησε.

* Ισχύουν όροι & προϋποθέσεις
21+ | Αρμόδιος Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Κίνδυνος εθισμού & απώλειας περιουσίας | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα

Ο Ολυμπιακός ήταν στατικός και η Παρτίζαν είχε 6 επιθ ριμπ σε 7'! Ο Ολυμπιακός έγραψε την 1η ασίστ στο 8' και ο Κάνααν είχε θέματα με τον Πάντερ αμυντικά. Στο δεκάλεπτο τα ριμπάουντς ήταν13-3! Και πάλι καλά που έχει μόλις 2/7τρ η Παρτίζαν και δεν πήγε στους 15π! Ο Ολυμπιακός άρχισε με 2τρ αλλά μετά σίγησε και είχε πρόβλημα στο σκορ. Με την δευτερη πεντάδα και Σίκμα-Ράιτ στο 4-5 ισορρόπησε,άφησε την Παρτιζαν με 3π σε 7' με τρομερή άμυνα και ισοφάρισε 28-28! Κακό φινάλε στα τελευταία 3' και 12-2 η Παρτίζαν με την έδρα και στο +12! Η Παρτίζαν είχεε 0 επιθετικά ριμπ στην 2η περ και 10 λάθη στο ημίχρονο! Ο Γκος με 3κλ έδωσε ανάσες.

Η Παρτίζαν είχε τον πλήρη έλεγχο. Και ήταν και στο +13. Ο Ολυμπιακός ήταν κακός και στην συνήθως καλή 3η του περίοδο. Και ξαφνικά χαμός! Ο Μπαρτζώκας ανακάτεψε πάλι την τράπουλα. Μαζί Γκος,Γουόκαπ στην περιφέρεια και Λάρι στο 3 με αναβάθμιση του Παπανικολάου στο 4 αντί του αρνητικού Πίτερς. Και στο 5 ο Φαλ. Και ομως βγήκε το σχήμα αυτό απρόσμενα παρα την διαφορά ύψους και ότι ο Φαλ δεν μπορούσε να βγει μακριά. Ο Μπαρτζώκας έκανε κάποια τρικ για τις αποστάσεις και ο Ολυμπιακός αιφνιδίασε τους σέρβους με ένα απίστευτο 2-18 σε 7'! Και έτσι γύρισε το ματς. Η Παρτιζαν αγχώθηκε,είναι και σοφτ όπως είχαμε πει και χαμος με 10-28 το σκορ της 4ης! Απίστευτο! Στο τέλος θρίλερ φυσικά και με την Παρτίζαν να χάνει 4 επιθέσεις στο 68-69 στα 30΄΄'! Η Παρτιζαν πήρε 18 επιθ ριμπ αλλά είχε και 17 λάθη και μόλις 5/24τρ! Ο Ολυμπιακός κέρδισε με μόλις 6/20τρ και 11ασ. Σχετικα λίγα τα λάθη(12). Τρομερός Γκος με 17π και 5κλ. Εξαιρετικός Γουόκαπ στο β΄μέρος (άποντος στο α΄και 11π,3ας,0 λάθη). Τρομερή δουλειά στην άμυνα από Λαρεντζάκη. Απίστευτος ο αρχηγός Παπανικολάου για τον Ολυμπιακός σε άμυνα αλλά και επίθεση(13π). Βοήθησε και ο Σίκμα στη 2η περ. Ο Φαλ θετικός απλά στην 4η. Χωρις αλλαγή έβγαλε την 4η περ ο Μπαρτζώκας.