Νίκος Ζελιαναίος

Λίβερπουλ και Φόρφαρ!

Τρίτη, 3 Μαΐου 2022 - 15:02

Η Λίβερπουλ στο Τσάμπιονς Λιγκ και η Φόρφαρ στα πλέι οφ ανόδου από την Λιγκ 2 Σκωτίας στην Λιγκ 1 έχουν καλή τύχη στο σημερινό κουπόνι του ΟΠΑΠ!

Η Λίβερπουλ αντιμετωπίζει την Βιγιαρεάλ στο «Μαδριγάλ» την Τρίτη (3/05) το βράδυ (22:00) στον αγώνα ρεβάνς της ημιτελικής φάσης του Τσάμπιονς Λιγκ και μετά τη νίκη της με 2-0 στο πρώτο ματς στο «Άνφιλντ» βρίσκεται αγκαλιά με την πρόκρισή της στον μεγάλο τελικό της διοργάνωσης. Οι δύο ομάδες είχαν συναντηθεί στα ημιτελικά του Γιουρόπα Λιγκ της σεζόν 2015-16. Στο πρώτο ματς στις 28/04/2016 Βιγιαρεάλ – Λίβερπουλ 1-0 και στις 5/05/2016 Λίβερπουλ – Βιγιαρέαλ 3-0. Η Λίβερπουλ συνάντησε ομάδα από την Ισπανία και στην φάση των ομίλων και συγκεκριμένα την Ατλέτικο Μαδρίτης, την οποία νίκησε 3-2 στην Ισπανία και 2-0 στην Αγγλία. Η Λίβερπουλ έχει δώσει στο παρελθόν 21 ματς στην Ισπανία και έχει σημειώσει 8 νίκες, 5 ισοπαλίες και 8 ήττες. Η Βιγιαρεάλ έχει φιλοξενήσει 10 φορές Αγγλικές ομάδες και έχει θετικό απολογισμό με 4 νίκες, ισάριθμες ισοπαλίες και 2 ήττες. Η Βιγιαρεάλ συνάντησε στην φάση των ομίλων φέτος την Μάντσεστερ Γιουνάϊτεντ και γνώρισε δύο ήττες με σκορ 2-1 στο Όλντ Τράφορντ (29/09/21) και με σκορ 2-0 στο Μαδριγάλ (23/11/21). Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ μετρά 9 νίκες, 1 ισοπαλία και 1 μόλις ήττα σε 11 ματς φέτος στο Τσάμπιονς Λιγκ ενώ η Βιγιαρεάλ έχει 5 νίκες, 3 ισοπαλίες και 3 ήττες στα ίδια παιχνίδια. Γενικότερα η Λίβερπουλ είναι ασταμάτητη και έχει 10 νίκες και 2 ισοπαλίες σε 12 ματς σε όλες τις διοργανώσεις και ανεξαρτήτως έδρας από τις 12/03 και μετά. Στο τελευταίο της ματς στην Πρέμιερ Λιγκ το περασμένο Σάββατο νίκησε 1-0 εκτός έδρας τη Νιουκάστλ ενώ η Βιγιαρεάλ ηττήθηκε 2-1 από την Αλαβές!

718. Βιγιαρεάλ – Λίβερπουλ 2 (1,65)

Πρώτο ματς της ημιτελικής φάσης των πλέι οφ για την άνοδο από την Λιγκ 2 Σκωτίας στην Λιγκ 1 Σκωτίας είναι το παιχνίδι τη Αννάν με την Φόρφαρ στο στάδιο «Γκαλαμπάνκ» του Αννάν. Ο αγώνας ρεβάνς Φόρφαρ – Αννάν στις 7/05. Ο νικητής θα παίξει με το νικητή του ζευγαριού Νταμπάρντον – Έλγκιν για ένα εισιτήριο στην Λιγκ 1. Φέτος στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος στην Λιγκ 2 Σκωτίας η Αννάν γνώρισε τρεις ήττες από την Φόρφαρ (0-2, 2-0 και 5-1) και μία ισοπαλία (2-2). O Ιρλανδός τεχνικός Πίτερ Μέρφι στηρίζεται στους Γκος (12 γκολ) και Γουάλας (13 γκολ).Η Αννάν συμμετέχει στα πλέι οφ ανόδου της Λιγκ 2 Σκωτίας στην Λιγκ 1 Σκωτίας επειδή τερμάτισε στην 3η θέση της βαθμολογίας της κανονικής σεζόν. Η Φόρφαρ πήρε την 2η θέση στην κανονική περίοδο και θα έχει το πλεονέκτημα να δώσει εντός έδρας τη ρεβάνς με την Αννάν. Η Φόρφαρ… κατάπιε την Αννάν στην κανονική περίοδο με τρεις νίκες και μία ισοπαλία και κάτι ανάλογο επιδιώκει και στο προσεχές ματς. Ο Γκάρι Ιρβάιν δεν αντιμετωπίζει προβλήματα με απουσίες και θα στηριχθεί στους ΜακΚλάσκεϊ (11 γκολ), Αϊτκεν (10 γκολ) και Μούνρο (9 γκολ).

804. Αννάν – Φόρφαρ 2 (2,67)

Παρακολουθείστε στο tostoixima.gr τα livescores ποδοσφαίρου, προγνωστικά ποδοσφαίρου και λεπτομέρειες για τα γεγονότα των αγώνων μέσα από την ματιά του Νίκου Ζελιαναίου. Δείτε τις αναμετρήσεις της ημέρας στο κουπόνι ποδοσφαίρου του ΠΑΜΕΣΤΟΙΧΗΜΑ και ενημερωθείτε για όλα τα αθλητικά νέα από την Ελλάδα και τον κόσμο μέσα από την καθημερινή ροή αθλητικών ειδήσεων του tostoixima.gr