Στράτος Διακουμόπουλος

Με Ολλανδία και γκολ!

Τρίτη, 27 Ιουνίου 2023 - 12:57

Η νίκη της Ολλανδίας Κ-21 και τα γκολ στο ντέρμπι Πορτογαλία-Βέλγιο αποτελούν τα σημεία που θα μας στείλουν ξανά στο ταμείο

Σε ματς για τον πρώτο όμιλο της τελικής φάσης του Euro U-21, η Ολλανδία αντιμετωπίζει την Γεωργία. Το παιχνίδι θα διεξαχθεί στην πρωτεύουσα της Γεωργίας, Τιφλίδα. Η Ολλανδία αναδείχθηκε ισόπαλη και στα δύο πρώτα ματς του ομίλου. Αν κατακτήσει την πρώτη νίκη κόντρα στους διοργανωτές προκρίνεται στην τελική φάση. Αν έρθει ξανά ισόπαλη χρειάζεται απαραίτητα και το άλλο ματς του γκρουπ να λήξει ισόπαλο και μάλιστα με μικρότερο σκορ από το δικό της. Αν ηττηθεί, αποκλείεται. Το πρόβλημα για τους μικρούς «οράνιε» είναι πως δεν έχουν το εύκολο γκολ. Δημιουργούν πολλές ευκαιρίες αλλά έβαλαν ένα γκολ σε 180 λεπτά. Όλοι οι βασικοί παίκτες είναι στη διάθεση του κόουτς Έντβιν Βαν ντε Λόοι. Η Γεωργία είναι η μεγάλη έκπληξη της διοργάνωσης. Κανείς δεν υπολόγιζε την οικοδέσποινα, όμως έδειξε χαρακτήρα και ποιότητα, ισοφάρισε ένα ματς που έμοιαζε χαμένο κόντρα τα Βέλγιο και πλέον έχει το πάνω χέρι για την πρόκριση. Αν πάρει έστω έναν βαθμό, πέρασε στους «8». Ακόμα και με ήττα θα προκριθεί, αρκεί να μην κερδίσει η Ολλανδία την Πορτογαλία. Χαμηλούς τόνους πασχίζει να κρατήσει ο κόουτς Σαμάρ Σβανάτζε που φυσικά δεν θα αλλάξει την πετυχημένη ενδεκάδα. Πολύ τρέξιμο, έμφαση στην άμυνα, ικανή ομάδα στις αντεπιθέσεις. Έστω και στο φινάλε θα μιλήσει η ποιότητα της Ολλανδίας. Άσος, ακόμα και από ημίχρονο!

Διπλή Προσφορά* δωρεάν χωρίς κατάθεση από το Pamestoixima.gr!

Σε ματς για τον πρώτο όμιλο της τελικής φάσης του Euro U-21, η Πορτογαλία θα αντιμετωπίσει το Βέλγιο. Το παιχνίδι θα διεξαχθεί στην πρωτεύουσα της Γεωργίας, Τιφλίδα. Η Πορτογαλία ξεκίνησε ως διεκδικήτρια του τίτλου και κινδυνεύει να μην περάσει από τον όμιλο. Ο μοναδικός τρόπος για να βρεθεί στους «8» είναι να κάνει η ίδια την πρώτη νίκη στη διοργάνωση και παράλληλα να μην κερδίσει η Ολλανδία την Γεωργία. Πάρα πολλές ευκαιρίες και στα δύο πρώτα ματς του γκρουπ πήγαν στο βρόντο. Απίθανη η δυστοκία για τους Ίβηρες, με τον έμπειρο κόουτς Ρουί Ζόρζ να κάνει λόγο για πρωτοφανή ατυχία. Απίθανη γκέλα για το Βέλγιο που προηγείτο της Γεωργίας με 2-0, κυριαρχούσε απόλυτα στο ματς όμως μόλις μείωσαν οι γηπεδούχοι οι «κόκκινοι διάβολοι» κατέρρευσαν, οπισθοχώρησαν και ισοφαρίστηκαν στο φινάλε. Ο πρώην προπονητής του Φωστήρα, Τζάκι Ματάισεν δέχεται κριτική από τον Βελγικό Τύπο για τις αλλαγές που έκανε στο δεύτερο ημίχρονο. Με νίκη προκρίνεται στους 8 της διοργάνωσης. Με ισοπαλία, θέλει να λήξει ισόπαλο και το άλλο ματς και όχι με παραπάνω σκορ από το δικό του (1-1, έναντι 0-0 για παράδειγμα). Με ήττα αποκλείεται. Καίγονται αμφότερες για την νίκη. Πιθανά τα γκολ εκατέρωθεν!

ΠΡΟΤΑΣΗ

Κ21 Ολλανδία-Κ21 Γεωργία 1 (1.70) ή 1/1 (2.50)

Κ21 Πορτογαλία-Κ21 Βέλγιο Γκολ-γκολ και όβερ 2,5 γκολ (2.10)

Παρακολουθείστε στο tostoixima.gr τα livescores ποδοσφαίρου, προγνωστικά ποδοσφαίρου και λεπτομέρειες για τα γεγονότα των αγώνων μέσα από την ματιά του Στράτου Διακουμόπουλου. Δείτε τις αναμετρήσεις της ημέρας στο κουπόνι ποδοσφαίρου του ΠΑΜΕΣΤΟΙΧΗΜΑ και ενημερωθείτε για όλα τα αθλητικά νέα από την Ελλάδα και τον κόσμο μέσα από την καθημερινή ροή αθλητικών ειδήσεων του tostoixima.gr