Newspaper cover page thumbnail

Φουλ δράση στο Καμπιονάτο

9/12/2018

ΣΑΣΣΟΥΟΛΟ-ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ

Γειτονικό ντέρμπι δίχως αντιπαλότητα. Η Σασουόλο είχε τον απόλυτο έλεγχο στο εντός έδρας ματς με τη Φιορεντίνα, αλλά έπεσε θύμα της καλοστημένης άμυνας του αντιπάλου και απείλησε μόλις δύο φορές. Κινδύνευσε σε μία περίπτωση, ως εκ τούτου η «λευκή» ισοπαλία ήταν το μοναδικό λογικό επακόλουθο. Δεν έχει νίκη στα τελευταία τρία (0-2-1) κι επιθετικά έχει χάσει κάτι από τη λάμψη της. Νίκησε 2-1 την Κατάνια και πέρασε στους «16» του Κυπέλλου. Εκτός ο σημαντικός Μπόατενγκ (ε. 11/4), δίχως έτερα προβλήματα.

Η Φιορεντίνα μπήκε φουριόζα στο ματς με τη Γιουβέντους και μάλιστα είχε την πρώτη ευκαιρία του ματς, αλλά η πίεσή της δεν απέδωσε και μετά το γκολ που δέχθηκε στο ημίωρο, δεν είχε απαντήσεις. Μετά το 2-0 στο 69' το ματς έφτασε στο τέλος του, δίκαιη ήττα. Το αρνητικό σερί 0-5-2 έχει προκαλέσει νεύρα, με τον τεχνικό Στέφανο Πιόλι να κινδυνεύει με απόλυση, σύμφωνα με τον Τύπο της Φλωρεντίας. Η αλήθεια είναι ότι έχει σταματήσει να βγάζει βελτίωση εδώ και καιρό. Τιμωρημένος είναι ο Ούγκο (α. 14/0).

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: OVER

ΕΜΠΟΛΙ-ΜΠΟΛΟΝΙΑ

Γειτονικό ντέρμπι δίχως αντιπαλότητα. Η Εμπολι αιφνιδιάστηκε από τη Σπαλ, δέχθηκε το γκολ στο πρώτο πεντάλεπτο, αλλά στη συνέχεια έπαιξε εξαιρετικά, έβγαλε ευκαιρίες και το γύρισε πριν από την ανάπαυλα. Μάλιστα, από το 49' έπαιζε με παίκτη παραπάνω, αλλά δεν «καθάρισε» και το πλήρωσε με το 2-2 στο 67'. Η έλλειψη συγκέντρωσης κόστισε δύο βαθμούς, αλλά με σερί 2-1-0 με τον Μπέπε Ιακίνι στον πάγκο, αποδεικνύει ότι το σχήμα με τρεις κεντρικούς αμυντικούς τη βολεύει περισσότερο. Δίχως απουσίες.

Η Μπολόνια δεν πτοήθηκε από το γκολ της Σαμπντόρια στο δεκάλεπτο, ισοφάρισε στο 17', αλλά το τραγικό λάθος του Πούλγκαρ στο 25' έφερε το 2-1 για τον αντίπαλο και μαζί την ψυχολογική κατάρρευση. Το βαρύ 4-1, πάντως, την αδικεί, το πάλεψε, αν και τα κενά στην άμυνα ήταν τεράστια. Σερί 0-4-3, σε δύσκολη θέση ο τεχνικός Πίπο Ιντζάγκι, τουλάχιστον την Τρίτη νίκησε 3-0 την Κροτόνε και πέρασε στους «16» του Κυπέλλου, πήρε ανάσα. Τιμωρημένος ο Καλαμπρέζι (α. 10/1), λογικά παίζει ο Τζεμάιλι (μ. 12/0).

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: 1

ΠΑΡΜΑ-ΚΙΕΒΟ

Γειτονικό ντέρμπι με αντιπαλότητα. Η Πάρμα έδωσε άπλετο χώρο στη Μίλαν, αλλά είχε εξαιρετικό πλάνο στις αντεπιθέσεις κι έχασε ευκαιρίες. Προηγήθηκε με «στημένο» στο 49', αλλά ισοφαρίστηκε άμεσα και λύγισε στο τελευταίο εικοσάλεπτο με πέναλτι που υπέδειξε ο VAR. Το μίνι σερί των δύο νικών πέρασε στην ιστορία, έχει απουσίες. Τιμωρημένος είναι ο Καλαϊό (ε. 34/13 πέρυσι), εκτός οι Ζερβίνιο (ε. 10/5), Γκράσι (μ. 6/0), Ντιμάρκο (α. 4/1), Σιεράλτα (α. 1/0), αμφίβολος δίνεται ο Σιλιγκάρντι (μ. 8/1).

Η Κιέβο έκανε την καλύτερη φετινή εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο με τη Λάτσιο, το 1-0 στο 25', το κράτησε εύκολα. Στην επανάληψη δέχθηκε την αναμενόμενη πίεση και την ισοφάριση στο 66'. Στο 76' γλίτωσε από το δοκάρι, στην εκπνοή απείλησε με το 2-1, δίκαιο το «Χ». Πήρε αποτέλεσμα από Νάπολι και Λάτσιο, παλεύει. Στο Κύπελλο έχασε 2-1 εντός από την Κάλιαρι. Τιμωρημένος ο Ροσετίνι (α. 14/0), εκτός ο Σεκούλιν (2ος τ. 2 συμ.), δύσκολα οι Τόμοβιτς (α. 6/1), Πουτσιαρέλι (ε. 2/0) και Γιαροζίνσκι (α. 5/0).

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: X

ΟΥΝΤΙΝΕΖΕ-ΑΤΑΛΑΝΤΑ

Η Ουντινέζε πήγε αποφασισμένη στην έδρα της Σασουόλο να παίξει φουλ άμυνα, ψάχνοντας την καλή ευκαιρία στην κόντρα. Στο πρώτο σκέλος τα κατάφερε άριστα, κινδύνευσε ελάχιστα, αλλά δεν κατάφερε με τη σειρά της να γίνει απειλητική και το 0-0 ήταν η λογική κατάληξη του ματς. Τέσσερις βαθμοί στα τελευταία δύο ματς, ο τεχνικός Ντάβιντε Νικόλα την κάνει πιο λογική στις επιδιώξεις της. Δύσκολα οι Μπαράκ (μ. 7/0), Τεόντορτσικ (ε. 8/0), το παλεύουν οι Σαμίρ (α. 13/0), Μπάλιτς (μ. 2/0), Βαγκέ (α. 2/0).

Η Αταλάντα δέχθηκε γκολ από τη Νάπολι στα 76 δευτερόλεπτα, στο πρώτο ημίχρονο γλίτωσε από δοκάρι και χαμένο τετ α τετ του αντιπάλου. Πίεσε, όμως, με τη σειρά της ασφυκτικά και παρά το ότι δεν έβγαλε καθαρές ευκαιρίες, ισοφάρισε στο 76'. Οι παίκτες της, βέβαια, είχαν ξοδέψει πολλή ενέργεια και στο φινάλε ήταν ξέπνοοι, η δίκαιη ήττα σφραγίστηκε στο 85'. Δεύτερη διαδοχική αποτυχία, έχει επιστρέψει. Τιμωρημένος είναι ο Ιλιτσιτς (μ.-ε. 9/3, 3 ασίστ, έφεση), αμφίβολοι οι Τολόι (α. 12/0), Μπάροου (ε. 9/0).

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: 2

ΤΖΕΝΟΑ-ΣΠΑΛ

Η Τζένοα μπήκε δυνατά στο ματς με την Τορίνο. Είχε δοκάρι στο 17' και παρά το ότι έμεινε με δέκα παίκτες στο 28', προηγήθηκε στο 36'. Εκεί, όμως, κάπου το έχασε και στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου δέχθηκε δύο τέρματα. Στην επανάληψη γλίτωσε. Στα επτά ματς με τον Ιβάν Γιούριτς στον πάγκο έχει πάρει μόλις τρεις βαθμούς, νεύρα. Την Πέμπτη υποδεχόταν τη Βίρτους Εντέλα για το Κύπελλο. Τιμωρημένοι οι Ρόμουλο (μ. 13/1), Μπέσα (μ. 13/1), δύσκολα οι Σπόλι (α. 7/0), Ζουκάνοβιτς (α. 6/0).

Η Σπαλ έκανε ονειρεμένο ξεκίνημα απέναντι στην Εμπολι, καθώς προηγήθηκε στο πρώτο πεντάλεπτο. Στη συνέχεια υπέφερε, δέχθηκε πολλές φάσεις και το ματς γύρισε πριν από την ανάπαυλα, ενώ στο 49' έμεινε με δέκα παίκτες. Ολα έδειχναν ότι δεν θα γλιτώσει την ήττα, αλλά βρήκε την ισοφάριση στο 67' και πανηγύρισε τον τυχερό βαθμό. Σερί 0-2-3, το παλεύει. Την Τρίτη έχασε 2-1 στην έδρα της Σαμπντόρια, τέλος το Κύπελλο. Τιμωρημένος ο Τσιόνεκ (α. 13/0), λογικά εκτός δράσης ο Σίμιτς (α. 5/0).

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: 1

ΜΙΛΑΝ-ΤΟΡΙΝΟ

Γειτονικό ντέρμπι με αντιπαλότητα. Η Μίλαν είχε τον έλεγχο με την Πάρμα, αλλά στις αντεπιθέσεις του αντιπάλου αποδείχθηκε ευάλωτη σε αρκετές φάσεις. Δεν το πλήρωσε, πλην όμως δέχθηκε το γκολ από «στημένο» στο 49', για να ισοφαρίσει άμεσα με τον Κουτρόνε. Με άγχος στην τελική ευθεία του ματς, τη λύτρωσε το πέναλτι του Κεσί στο 71'. Αντέδρασε έπειτα από δύο ματς. Εξέτισε ο Ιγκουαΐν (ε. 10/5), δύσκολα οι Μουσάτσιο (α. 10/0), Ρομανιόλι (α. 11/2), εκτός δράσης οι Μποναβεντούρα (μ. 8/3), Μπίγλια (μ. 9/1).

Η Τορίνο μπήκε... κοιμισμένη στο ματς με την Τζένοα, στο 17' γλίτωσε από το δοκάρι. Παρά το ότι έπαιζε με παίκτη παραπάνω από το 28', δέχθηκε το γκολ στο 36' και όλα πήγαιναν στραβά, για να το γυρίσει με δύο γκολ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου. Στην επανάληψη έχασε ευκαιρίες για μεγάλο σκορ. Έπιασε την εξάδα, αλλά έχει μεγάλα περιθώρια βελτίωσης, πληρώνει τα αρκετά νεκρά διαστήματα στα πιο πολλά ματς. Την Πέμπτη υποδεχόταν τη Σουντιρόλ για το Κύπελλο Ιταλίας. Δίχως απουσίες.