Πλησίασε στην κορυφή η Γιουβέντους, 1-0 την Ρόμα [vid]

Κυριακή, 31 Δεκεμβρίου 2023 - 00:06

Το 2023 στη Serie Α έκλεισε με την "Γηραιά Κυρία" να είναι η νικήτρια του ντέρμπι με τη Ρόμα, καθώς επικράτησε της ομάδας του Ζοσέ Μουρίνιο με 1-0 στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής, με αποτέλεσμα να βρίσκεται δύο βαθμούς πίσω από την πρωτοπόρο Ίντερ.

H Ρόμα ξεκίνησε δυναμικά την αναμέτρηση και μόλις στο 4ο λεπτό έχασε μεγάλη ευκαιρία. Ο Κριστάντε έπιασε σουτ στην κίνηση μέσα στην περιοχή, η μπάλα κόντραρε στην πλάτη του Βλάχοβιτς και κατέληξε στο δοκάρι της εστίας του Σέσνι. Η Γιουβέντους βρήκε χώρους και απέκτησε την κατοχή, δημιουργώντας ευκαιρίες με τον Βλάχοβιτς. Στο 31ο λεπτό, οι “τζιαλορόσι” σπατάλησαν νέα σπουδαία φάση. Ο Ντιμπάλα βρέθηκε στα όρια της περιοχής, όμως το τελείωμά του βρήκε στη ρίζα του δοκαριού και πέρασε οριακά άουτ. Οι “μπιανκονέρι” κράτησαν κλειστούς χώρους, όμως δεν μπόρεσαν να δημιουργήσουν τη φάση που θα τους φέρει το γκολ, απειλώντας μόνο με τον Κόστιτς και έτσι το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο απόλυτο “μηδέν” με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυναμικά στο δεύτερο μέρος και μόλις στο 47ο λεπτό, κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ της αναμέτρησης. Ο Βλάχοβιτς “έπιασε” το τακουνάκι και ο Ραμπιό με πλασέ έστειλε την μπάλα στην κλειστή γωνία του Πατρίσιο για το 1-0. Το σύνολο του Ζοσέ Μουρίνιο ανέβασε “στροφές”, κυκλοφορώντας καλύτερα την μπάλα στην επίθεσή του και στο 71′, δημιούργησε καλή ευκαιρία με το πλασέ του Ντιμπάλα να περνάει άουτ. Η “Μεγάλη Κυρία” πέρασε… στην αντεπίθεση με δυο ευκαιρίες από τους Κριστάντε και Μακένι, χωρίς όμως να απειλήσει ιδιαίτερα. Λίγο πριν τις καθυστερήσεις του αγώνα, ο Κιέζα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, όμως ήταν σε θέση οφσάιντ. Η κατάσταση στο ματς δεν άλλαξε και έτσι η Γιουβέντους πανηγύρισε μία τεράστια νίκη με 1-0.

Γιουβέντους (Μασιμιλιάνο Αλέγκρι): Σέσνι, Γκάτι, Μπρέμερ, Ντανίλο, Γουεά, Μακένι (90’+5′ Ρουγκάνι), Λοκατέλι, Ραμπιό, Κόστιτς (76′ Ίλινγκ Τζούνιορ), Βλάχοβιτς (76′ Μίλικ), Γιλντίζ (66′ Κιέζα).

Ρόμα (Ζοσέ Μουρίνιο): Πατρίσιο, Μαντσίνι, Γιορέντε, Εντικά, Κρίστενσεν, Κριστάντε, Παρέδες (74′ Ελ Σαραουί), Μπόβε (64′ Πελεγκρίνι), Ζαλέβσκι (80′ Αζμούν), Ντιμπάλα, Λουκάκου.