Premier League: Πήρε το τρίποντο με εκπληκτικό Ντε Μπρόινε [vid[

Σάββατο, 13 Ιανουαρίου 2024 - 21:41

Η επιστροφή του Βέλγου μεσοεπιθετικού συνδυάστηκε με νίκη στην οποία μάλιστα ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής σκοράροντας για να φέρει το ματς στα ίσα, ενώ στη συνέχεια το τρίτο γκολ των πολιτών ήρθε από δική του τρομερή πάσα.

Τεράστια νίκη για την Μάντσεστερ Σίτι η οποία επικράτησε 3-2 της Νιουκάστλ με ανατροπή στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Premier Leagie.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυναμικά την αναμέτρηση και μάλιστα βρήκαν δίχτυα με τον Λόνγκσταφ στο 2ο λεπτό, όμως το τέρμα ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Στη συνέχεια οι Πολίτες ανέβασαν ρυθμό και προσπάθησαν να περάσουν μπροστά στο σκορ. Στο 26ο λεπτό τα κατάφεραν με τον Μπερνάρντο Σίλβα ο οποίος σκόραρε και έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του. Λίγο πριν την λήξη του πρώτου μέρους όμως, οι "ανθρακωρύχοι" έφεραν το ματς... τούμπα. Ο Ίσαακ με γκολ στο 35' έφερε το ματς στα ίσα με τον Γκόρντον δύο λεπτά αργότερα να δίνει προβάδισμα στην ομάδα του.

Στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα μπήκε αφηνιασμένη στο ματς. Ο Ισπανός τεχνικός πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τον Κέβιν Ντε Μπρόινε στο 70ο λεπτό. Ο Βέλγος μεσοεπιθετικός χρειάστηκε τέσσερα λεπτά για να φέρει το παιχνίδι στα ίσα, ενώ στη λήξη της αναμέτρησης ο Μπόμπο ο οποίος πέρασε στο ματς στο 82' βρήκε δίχτυα μετά από εκπληκτική πάσα του Ντε Μπρόινε και έδωσε τεράστια νίκη-ανάσα στην ομάδα του.

Έτσι, η Μάντσεστερ Σίτι ανέβηκε στη 2η θέση με 43 βαθμούς και πλέον είναι στο -2 της πρωτοπόρου Λίβερπουλ. Στην 10η θέση και τους 29 βαθμούς η ντεφορμέ Νιουκάστλ που αγνοεί τη νίκη εδώ και πολλές αγωνιστές.

Αναλυτικά το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 21ης αγωνιστικής της Premier League: