Έβαλε στοπ στην Σίτι η Τσέλσι

Σάββατο, 17 Φεβρουαρίου 2024 - 20:12

Η Μάντσεστερ Σίτι δεν κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο της Τσέλσι εντός και έτσι το μεταξύ τους ντέρμπι ολοκληρώθηκε ισόπαλο 1-1. Οι Πολίτες βρέθηκαν πίσω στο σκορ μετά το γκολ του Στέρλινγκ στο πρώτο μέρος, με τον Ρόδρι να βρίσκει δίχτυα και να δίνει τον βαθμό στην ομάδα του.

Η Σίτι ξεκίνησε ιδανικά το ματς απειλώντας από το 12ο λεπτό με την κεφαλιά του Χάαλαντ να περνά άουτ. Η απάντηση της Τσέλσι ήρθε στο 23ο λεπτό. Ο Πάλμερ βρήκε τον Γκουστό, αυτός γύρισε στον Τζάκσον αλλά ο Έντερσον σταμάτησε τον Σενεγαλέζο. Αμφότερες οι δύο ομάδες προσπάθησαν να βρουν το γκολ στη συνέχεια του πρώτου μέρους, όμως η Τσέλσι ήταν αυτή που κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο Στέρλινγκ πλήγωσε την πρώην ομάδα του δίνοντας το προβάδισμα στην Τσέλσι. Έτσι το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τους φιλοξενούμενους μπροστά στο σκορ.

Στο δεύτερο μέρος η Σίτι ξεκίνησε και πάλι εντυπωσιακά με την εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Ντε Μπρόινε. Ακολούθησε η απάντηση για τους Λονδρέζους με την διπλή επέμβαση του Έντερσον, αρχικά στο κοντινό τελείωμα του Στέρλινγκ μετά τη σέντρα του Γκουστό και στην επαναφορά στο πλασέ του Τσίλγουελ. Στο 61ο λεπτό ήρθε η μεγάλη στιγμή για τη Σίτι. Το βολέ του Φόντεν σταματά στα σώματα, όπως και το σουτ του Χάαλαντ από την καρδιά της περιοχής στην επαναφορά. Το παιχνίδι είχε πάρει μια άγρια ομορφιά με τις δύο ομάδες να ψάχνουν απεγνωσμένα το γκολ και να απειλούν. Από τη μια η Σίτι βρίσκεται συνεχώς στην επίθεση και προσπαθεί να γίνει επικίνδυνη, ενώ η Τσέλσι συνεπής στο ανασταλτικό της πλάνο ψάχνει τους χώρους στην αντεπίθεση. Στο 83ο λεπτό η Σίτι κατάφερε να φέρει την απόλυτη ισορροπία στο ματς. Η μπάλα βρέθηκε στα πόδια του Ρόδρι μετά από κόντρες στην περιοχή και ο Ισπανός με δυνατό τελείωμα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Στα τελευταία λεπτά καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να αλλάξει κάτι κι έτσι το 1-1 παρέμεινε έως το τέλος.