Επική πρόκριση του Ολυμπιακού, 1-6 την Μακάμπι στην παράταση! [vid]

Παρασκευή, 15 Μαρτίου 2024 - 00:51

Οι "ερυθρόλευκοι" πήγαν στη Σερβία για το θαύμα και το πέτυχαν, καθώς κέρδισαν την Μακάμπι Τελ Αβίβ με 1-4 στα 90 λεπτά και στην παράταση πέτυχαν άλλα δύο γκολ, παίρνοντας το εισιτήριο για τους "8" του Conference League.

3.15 3.7 2.2 2.02 1.72 1.4 2.82 1.57 2.25 1.67 1.27 1.35

Ο Ολυμπιακός είχε να ανέβει ένα βουνό μετά την ήττα με 1-4 στον Πειραιά από την Μακάμπι Τελ Αβίβ, ωστόσο πέτυχε το ακατόρθωτο και συνεχίζει το φετινό του ευρωπαϊκό ταξίδι στα προημιτελικά του Conference League. Οι Πειραιώτες κέρδισαν τους Ισραηλινούς εκτός έδρας με το ίδιο σκορ και στην παράταση πέτυχαν την μεγάλη ανατροπή που έχει σημειώσει ελληνική ομάδα στα ευρωπαϊκά κύπελλα.

Μόλις στο 10′ ο Ολυμπιακός κατάφερε να προηγηθεί με τον Ποντένσε. Ο Πορτογάλος με ωραίο τελείωμα κέρδισε τον Μισπάτι για το 0-1. Στο 36' οι "ερυθρόλευκοι" διπλασίασαν τα τέρματά τους. Ο Ποντένσε έδωσε τρομερή ασίστ στον Φορτούνη, ο οποίος με υποδειγματικό τρόπο έκανε το 0-2. Το εντυπωσιακό πρώτο ημίχρονο για τον Ολυμπιακό ολοκληρώθηκε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων. Ο Ποντένσε ξανά με ωραία δημιουργία βρήκε τον Ελ Κααμπί που με τρομερή κεφαλιά έδωσε αέρα τριών τερμάτων στην ομάδα του, ισοφαρίζοντας τη διαφορά του πρώτου αγώνα.

Η Μακάμπι μείωσε σε 1-3 στο 57'. Ο Κανισόβσκι ελίχθηκε στην περιοχή, ο Ρέτσος τον βρήκε χαμηλά και ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ζάχαβι, ο οποίος κέρδισε τον Τζολάκη. Ωστόσο, ο Ολυμπιακός κατάφερε να πετύχει και τέταρτο γκολ. Ο Ορτέγκα έβγαλε την σέντρα από τα δεξιά και ο Ελ Κααμπί έκανε το ψαλίδι και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-4 στο 65'. Το σκορ αυτό παρέμεινε μέχρι το τέλος και οι δύο ομάδες πήγαν στην παράταση.

Εκεί, ο Ολυμπιακός χρειάστηκε μόλις τρία λεπτά για να φθάσει σε σκορ πρόκρισης. Ο Φορτούνης εκτέλεσε φάουλ, ο Γιόβετιτς με ωραίο διαγώνιο σουτ κέρδισε τον Μισπάτι κάνοντας το 5-1. Στο 103' ο Ολυμπιακός κλείδωσε την πρόκριση του στους “8”. Ο Μασούρας με τρομερή ενέργεια μπήκε στην περιοχή, πέρασε τον Μισπάτι και γύρισε τη μπάλα προς τον Ελ Αραμπί ο οποίος σε κενή εστία την έστειλε στα δίχτυα για το 6-1.

ΜΑΚΑΜΠΙ: Μισπάτι, Σαχάρ (90+1' Κοέν, 108' Ν. Μπιτόν), Ναχμίας, Σάμποριτ, Ρεβίβο (113' Νταβιντζάντα), Πέρετζ, Φαν Όβερεεμ (75' Τούργκεμαν), Κανιτσόβσκι, Ντάβιντα (108' Μπντόζα), Μίλσον (14' Μπίτον), Ζαχάβι.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Τζολάκης, Ροντινέι (106' Κίνι), Ρέτσος, Κάρμο, Ορτέγκα, Έσε, Τσικίνιο, Όρτα (82' Γιόβετιτς), Φορτούνης (95' Μασούρας), Ποντένσε (103' Ιμπόρα), Ελ Κααμπί (88' Ελ Αραμπί).