Champions League: Ίντερ - Ατλέτικο Μαδρίτης, με μνήμες 2010!

Οι νερατζούρι διανύουν εξαιρετική φόρμα και δεν περνάει απαρατήρητη. Οι ροχιμπλάνκος καλούνται να επιδείξουν μεγάλη προσοχή αν θέλουν να μείνουν ζωντανοί στη μάχη της πρόκρισης!

Πολύ ενδιαφέρουσα αναμέτρηση για την φάση των 16 του Τσάμπιονς Λιγκ. Οι νερατζούρι φιλοξενούν τους ροχιμπλάνκος σε μία πολύ δυνατή αναμέτρηση.

* Ισχύουν όροι & προϋποθέσεις
21+ | Αρμόδιος Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Κίνδυνος εθισμού & απώλειας περιουσίας | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα

Προϊστορία

Δεν είναι μεγάλη η προϊστορία των δύο ομάδων. Είναι το δεύτερο ευρπαϊκό παιχνίδι που δίνουν στη πρόσφατη ιστορία τους. Είχαν αναμετρηθεί ξανά το 2010 για το Σούπερ Καπ. Τότε η Ατλέτικο είχε πάρει τη νίκη με 0-2 και είχε στεφθεί πρωταθλήτρια Ευρώπης.

*Τα στατιστικά στα πινακάκια αφορούν σε νούμερα στα εκάστοτε πρωταθλήματα, που το δείγμα είναι πιο αντιπροσωπευτικό.

234

Η Ίντερ προς το παρών είναι καλύτερη σε δυο κατηγορίες στο πρωτάθλημα απ΄όλες τις ομάδες. Επικρατεί με διαφορά στα αναμενόμενα γκολ και σε αυτά που έχει πετύχει. Υστερεί μόνο στα σουτ που είναι 2η στη λίστα πίσω από τη Νάπολι. Παρόλα αυτά σε συνολική εικόνα και οι δύο ομάδες σκοράρουν παραπάνω από τον αναμενόμενο δείκτη.

228

Σε πολύ καλά επίπεδα και οι δύο ομάδες στα αμυντικά τους καθήκοντα. Η Ίντερ είναι καλύτερη στη συνολική εικόνα, δεχόμενη λιγότερα γκολ σε γενικό πλάνο. Η Ατλέτικο δεν κάνει εντύπωση με τις επιδόσεις της στο πρωτάθλημα.

Γκολ που σκοράρουν

Η Ίντερ σκοράρει 2.4 γκολ/ανά ματς στα εντός έδρας παιχνίδια της. Η Ατλέτικο σκοράρει 1.9 γκολ/ανά ματς στα εκτός έδρας. Αν συνεχίσουν στον ίδιο ρυθμό τότε σίγουρα θα δούμε ένα ανοιχτό ματς.

Γκολ που δέχονται

Η Ίντερ εντός έδρας δέχεται 0.5 γκολ/ανά ματς, ενώ η Ατλέτικο όταν αγωνίζεται εκτός δέχεται 1.1 γκολ/ανά ματς. Όπως είπαμε είναι πολύ καλές αμυντικά οι δύο ομάδες. Ίσως το γεγονός ότι έχουν περάσει και οι δύο τις απελευθερώσει σήμερα.

Άλλα στατιστικά

~ Και οι δύο ομάδες μαζί έχουν over 1.5 γκολ στα παιχνίδια τους με ποσοστό 65%.

~ Η Ίντερ έχει κερδίσει τα δεύτερα ημίχρονα των παιχνιδιών της με 60%, ενώ η Ατλέτικο με το 70%. Επίσης η Ίντερ κερδίζει στα πρώτα ημίχρονα των παιχνιδιών της με 70%.

~ Στα τελευταία 10 παιχνίδια της η Ίντερ σκόραρε πρώτη και στα 10 (100%), ενώ η Ατλέτικο στα 7 από τα 10 (70%).

~ Από το 76’-90’΄είναι ένα πολύ καλό διάστημα για τις δύο ομάδες, αφού εμφανίζουν γκολ με 25%.

~ Η Ίντερ έχει 6.70 σουτ στην εστία/ανά ματς. Η Ατλέτικο έχει 5.78 σουτ/ανά ματς.

~ Η Ίντερ έχει 2.80 οφσάιντ ανά ματς ενώ η Ατλέτικο 4.75. Καλό ειδικό για τα συνολικά οφσάιντ αλλά και τα ομαδικά κάθε ομάδας.

~ Σε θέμα κατοχής οι δύο ομάδες είναι αρκετά κοντά, αφού η διαφορά τους είναι στις 5% μονάδες, με καλύτερη αυτή των νερατζούρι.

~ Περίπου δέκα φάουλ διαπράττουν οι δύο ομάδες ανά ματς.