Τσέκαρε το εισιτήριο για τους "8" μετά από ματς... θρίλερ η Άρσεναλ!

Τετάρτη, 13 Μαρτίου 2024 - 01:00

Τεράστια πρόκριση για την Άρσεναλ, η οποία μετά από 14 χρόνια θα βρεθεί ξανά στα προημιτελικά του Champions League. Η ομάδα του Μικέλ Αρτέτα πήρε την πρόκριση στα πέναλτι με 4-2 και τσέκαρε το εισιτήριο για τους "8" της διοργάνωσης.

Τσέκαρε το εισιτήριο για τους

1.27 5.75 10 2.22 1.61 1.47 2.57 2 1.72 1.03 1.13 3.7

Η Άρσεναλ ξεκίνησε ιδανικά την αναμέτρηση, έδειξε όρεξη και προσπάθησε να απειλήσει από νωρίς, ψάχνοντας το γκολ. Παρόλα αυτά, η Πόρτο κατάφερε να ισορροπήσει το παιχνίδι και μάλιστα επιδίωξε να ρίξει κατά πολύ των ρυθμό των Άγγλων και το κατάφερε. Στο 22ο λεπτό, ο Ράγια διατήρησε ανέπαφη την εστία του με τεράστια επέμβαση μετά από το πλασέ το του Εβανίλσον στην πρώτη καλή στιγμή της Πόρτο στο ματς. Ενώ, στο 41ο λεπτό, οι "κανονιέρηδες" βρήκαν το πολυπόθητο τέρμα, έκαναν το 1-0 το οποίο ήταν και σκορ παράτασης δεδομένου του αποτελέσματος του πρώτου μέρους. Ο Όντεγκαρντ έκανε την κάθετη στον Τροσάρν ο οποίος με εξαιρετικό τελείωμα έκανε το 1-0.

Στο δεύτερο μέρος, η Άρσεναλ ήταν και πάλι αυτή που είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, με την Πόρτο να την περιμένει και να προσπαθεί κυρίως να απειλεί με αντεπιθέσεις. Οι "κανονιέρηδες" στη συνέχεια κατάφεραν να βρουν δίχτυα, όμως αυτό ακυρώθηκε καθώς ο Χάβερτς έκανε φάουλ στο ξεκίνημα της φάσης. Στα επόμενα λεπτά, καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να βρει δίχτυα, με το 1-0 να παραμένει και το παιχνίδι να οδηγείται στην παράταση.

Στον έξτρα χρόνο, οι προσπάθειες των δύο ομάδων δεν ήταν αρκετές για να αποφέρουν καρπούς. Το 1-0 παρέμεινε και το παιχνίδι οδηγήθηκε στα πέναλτι.

Πέναλτι: 1-0 (Όντεγκαρντ), 1-1 (Πέπε), 2-1 (Χάβερτς), 2-1 (Γούεντελ, άστοχο), 3-1 (Σάκα), 3-2 (Γκρούγιτς), 4-2 (Ράις), 4-2 (Γκαλένο)

Η Άρσεναλ Πήρε την πρόκριση στα πέναλτι με 4-2 και πήρε την πρόκριση για τη φάση των "8" μετά από 14 χρόνια. Ο Ράγια, έγινε ο απόλυτος πρωταγωνιστής και έστειλε την ομάδα του στην επόμενη φάση του Champions League.